Sporcu – Aile ve Antrenör

istifsbi

Sporcu – Aile ve Antrenör

Hepimiz en iyi şekilde çocuklarımızı yetiştirmek istiyoruz, ama en iyinin bir tanımı, kalıbı ve formülü var mı? Baktığımızda aslında bizim çocuğumuz için istediğimiz şeyler doğru olduğunu düşündüklerimiz, gerçek bu mu? Bu konunun bir çok boyutu var elbette ve hepsini beraber yorumlamak gerekir, ben sadece sporcu, aile ve antrenör boyutunda konuyu ele almak istiyorum, bu konu önemli aslında ülkemizde neden yeterince iyi sporcu yetişmiyor konusunun en temel unsurlarından biri olduğunu düşünüyorum.

Sporcu boyutu, çocukların kişisel gelişiminde ve eğitim-öğretimin kalitesinin artmasında temelde alınan sanat ve spor eğitimin katkısı çok büyük, biz de bu yeni anlaşılmaya başlandı, benim yaptığım yurt dışı ziyaretlerinde tanıdığım çoğu insan iyi bir eğitiminin yanında muhakkak bir spor ve sanat geçmişi de var ve halen aktifler bu konuda. Spor boyutuna bakarsak takım sporlarında ekip ile karar alıp vermeyi ve bunun parçası olmayı öğrenirken, ferdi sporlarda ise anlık kararlar alıp bunları uygulamayı öğreniyorlar.

Aile boyutu, tabii ki en mükemmel bizim çocuğumuz en iyisi bizim çocuğumuz bunu tartışmaya gerek yok, çocuklarımızı öyle görmeliyiz, onları bir şeyleri iyi yaptıkları ve başardıkları için değil, bizim çocuklarımız oldukları için öyle görmeliyiz. Bu onların bize karşı olan saygı ve sevgileri için çok önemli. Kendi başaramadıklarımızı onlara yüklemek, ya da bizim gibi olmaları için onları zorlamak, onların kişilik gelişimini olumsuz etkiliyor ve sonda kendileri olmaktan çok bizim onlara giydirdiğimiz maske ile o kişiliğe bürünüyorlar. İnancımız ne olursa olsun şunda herkes hem fikirdir her fert ayrı bir karakterdir ve mutlaka bir var oluş sebebi vardır. Biz onları yönlendirerek kader yolunda yanlış yola sapmaya zorluyoruz çocuklarımızı ve yetişkin olduklarında temelde her çocuk ebeveynleri ile bir şekilde su üstüne çıkmamış kavgaları var oluyor. Bence işin doğru neye ilgileri olduğunu tespit etmek yada yardım almak bu konuda, sonrasında başarılı olduğunu düşünüyorsak bu konuda sebat etmesini telkin etmek inan başarıyı getirecektir. Şu konuda çok önemli dünya geneline baktığımız zaman minik ve yıldız kategorileri çocukların spora ısınma ve tecrübe kazanma evreleridir, başarı gençlerde ve yetişkinlerde gelmeye başlıyor ve devam ediyor. Küçük yaşta çocuklardan başarı beklemek ve baskı kurmak onları olumsuz etkilediği gibi erken doyuma ulaşmalarına sebep oluyor ve önlerinde hedefleri kalmıyor. Profesyonel anlamda sportif başarının faydaları gençlerde ve yetişkinlerde elde edilen başarılar ile mümkün.

Antrenör boyutu, bir hikaye okumuştum onu aktarmak istiyorum öncelikle; Bir anne eşi vefat edince 6 yaşında ki oğlunu eşinin arkadaşı olan bakırcı ustasına getirmiş ve ona malum eşim vefat etti oğlumu size çırak vereyim bir meslek öğrensin altın bilezik sahibi olsun demiş, ustada tabii ne demek demiş ve almış yanına çırak olarak, 2 gün işe gelmiş 3. gün yok, 4.gün yok usta kalfasına git bir bak bir şey mi oldu? Hasta mı? Bir ihtiyaçları vardır belki bir öğren demiş. Kalfa gitmiş eve annesi açmış kapıyı, kalfa benim ustam gönderdi çırağa ne oldu niye gelmedi öğren diye, annesi oğlum söyle ustana benim oğlum işi öğrendi artık gelmeyecek bakırı az çukur yapınca tabak, çok çukur yapınca tas oluyormuş dedi. Kalfa peki deyip ustasına döndü. Usta ne olmuş oğlum bir yaramazlık yok inşallah demiş, kalfa yok ustam yok bizim çırak işi öğrenmiş ve annesine de öğretmiş o yüzden artık gelmeyecekmiş demiş 🙂 Bizim antrenörlük işi aynen böyle maalesef, sadece teknik bilip antrenörlük yapan antrenör enflasyonu var ülkemizde, başarı o yok işte. İyi bir antrenör olmak için sporun teorik ve pratik unsurlarını iyi bilmek, sporcu psikolojisini bilmek, sporcu sağlığından anlamak gerekiyor. Güya bu eğitimlerin hepsi var var kağıt üzerinde sınav yapsanız çoğu başarısız olur. Biz çocuklarımızı bu tür antrenörlere teslim edersek başarı beklemek hayal olur. Antrenör yenilikleri takip eden, güncel teknikleri kullanabilen ve bunları iletebilen kişi olmalıdır. Geçmişi yanında bugün yaptıkları ile daha çok ön planda olmayı bilendir iyi bir antrenör.

Sonuç olarak;

  • Çocuğumuz sevdiği aktiviteleri yaparsa mutlu olur, bizim istediklerimizi yapınca değil.
  • Erken başarı erken doyum getirir, devamı olmaz.
  • İyi sporcu olmayı öğretmek kadar, merhametli olmayı da öğretin
  • Başarısız olduğunda ona destek olun, tepki vermeyin, başarı gelecektir.
  • Antrenör seçerken sportif başarılarını, yetiştirdiği sporcuların başarıları, başka ne donanımları olduğunu muhakkak araştırın ve öyle görüşmeye gidin ve çocuğunuzu teslim edin.

Sağlıklı nesil, güvenli gelecektir, hepimiz üstüne düşeni yaparsak bunu muhakkak başarırız.

S.Bekir İstif