Kim daha üstün?

İlk bloğumu oluşturulmuş bir algı üzerine yazmak istedim. Geçmişte ve günümüzde hatta gelecekte hep gündemde olacak bir konu bu. Kim üstün? Kim güzel? Kim güçlü? Kim cesur? daha uzayıp gider bu kavramlar. Bu konu hakkında ki görüşlerimi yazıya dökmek istedim biraz.

Kıyaslama neye göre yapılıyor? her şahıs, her sosyal yapı, her toplum, her kültür için aynı mı bu kavramlar? Buna kim karar veriyor? Bu konuyu açalım biraz; İnsanların farklı düşüncelere sahip olmasının bir çok nedeni var; aile, toplum, eğitim, yaşadıkları, inançları, genleri bu uzayıp gidebilir. Bunun haricinde özgür düşünce kavramı var ama kendi var mı? Bize aile içinde, okul yıllarında, iş hayatında hep doğru olan bu yanlış olan bu diye öğretildi. Farkında olmadan ön yargılarımız oluştu, bu duvarı aşmakta zorlanıyoruz yada farkında bile olmadan doğru ve yanlışları belirliyoruz. Toplumun ekseriyeti gibi düşünüyorsak doğrudur düşüncemiz, aksi düşünüyorsanız cahil, aykırı, deli, isyankar gibi tanımlarla toplum tarafından ötekileştiriliyorsunuz. Hiç sorguluyor muyuz kendimizi ya yanılıyorsam diye, ekseriyete uymak iyidir toplumda kendinize yer yapabilirsiniz kimlerin amacına hizmet ettiğinizi bilmeden.

Kaslı fit bir erkek yakışıklıdır, 90-60-90 kadın güzeldir gerçekten mi? Mısırda bir kadına zayıfsın demek hakaretmiş, tombul kadın toplumun geneli tarafından daha güzel olarak kabul ediyor, ama dünyaya bakın belli ölçülerde olmak güzelliğin gereği. Budist olan birinin, bir Hristiyan yada bir Müslümanın huzur bulduğu ibadet mekanında aynı huzuru bulmasını beklemek çok doğrumu? Çocukluğundan beri yetişmiş olduğu inanç ve diğerlerine karşı ötekileştirmeler ile yetiştiğini düşünürsek çok kolay olmasa gerek. Kadın mı üstün erkek mi? en saçma tartışma konusu bu bence, ne kadın üstün, ne erkek üstün ne de eşitiz, doğa dengeler üzerine kuruludur kadı ve erkek bir birini tamamlayan varlıklardır, hepsini kendine göre zaafları ve üstünlükleri vardır. Ne mutlu dengeyi yakalayanlara. Tarihe baktığımızda da zamanla değerlerin değiştiğini görüyoruz; tarım toplumunda güçlü olmak, sanayi toplumunda akıllı olmak ve hizmet toplumunda ise hayal gücünü gerçeğe dökebilen yaratıcı olmak değerli olmuştur. Ön yargı bir eleştiri değil, ama mükemmel insan olmak için aşılması gereken bir kusur, yoksa tüm dünyada ön yargısız insan olması çok zor bir beklenti, bunu başaranlar zaten başka bir boyuta geçmenin kapsını aralıyor.

Bu konu hakkında daha çok örnekler ve söylenecekler var şüphesiz. Daha mutlu olmak istiyorsak herkesin bizim gibi düşünmesi beklentisini bırakmakla başlamamız gerekiyor buna. Sevdiklerimizle kavga etmeyelim, konuşulacak bir sürü konu var iken ihtilafa düştüğümüz konular üzerinde takılıp aramızda uçurumlar açmayalım. Tartışmayalım, konuşalım, bizim konuşmaya ihtiyacımız var, aklımızdan geçenleri karşımızdakilerin anlamasını beklemeyelim.

Saygılarımla,

istifsbi